Nikah İşlemleri

T.C.
SARIYAHŞİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI
EVLENDİRME MEMURLUĞU

EVLENECEK BAY VE BAYAN İÇİN GEREKLİ BELGELER


  • NÜFUS CÜZDANI VEYA T.C. KİMLİK KARTI ASLI
  • EVLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU: Aile Sağlık Hekiminizden alınan (raporlar imzalı, kaşeli mühürlü olmalıdır.)
  • BEŞ (5) ADET VESİKALIK FOTOĞRAF (Son 6 ay içinde ön cepheden çekilmiş olacak, fotokopi fotoğraflar kabul edilmez. Bayanlarda alın ve çene açık olmak kaydıyla başörtülü fotoğraf kabul edilir. Üniformalı fotoğraf kabul edilmez.)
NOT: EVLENME SAĞLIK RAPORUNDA AYRICA “AKDENİZ ANEMİSİ TARAMASI YAPILMIŞTIR” YAZISI AİLE HEKİMİ TARAFINDAN ONAYLANACAKTIR.
NOT: Yukarıda belirtilen dışında başka bir evrak istenmeyecektir. Sarıyahşi Belediyesi Evlendirme Memurluğuna müracaat edilebilmesi için çiftlerden birinin SARIYAHŞİ BELEDİYE sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.

YABANCI EVLİLİK İLE İLGİLİ İŞLEMLER


  • Tel: 0382 311 20 02 no’lu telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

MÜRACATTA ÖNEMLİ HUSUSLAR:

1- Müracaat saatleri hafta içi her gün 08:30–12:00 ve 13:00–16:00 saatleri arası olup, bay ve bayan birlikte müracaat etmeleri zorunludur.

2- Sarıyahşi dışında oturup da Sarıyahşi Belediyesi Evlendirme Memurluğunda Nikah kıydırmak isteyen çift, ikamet ettikleri Belediye Evlendirme Memurluğundan izin belgesi almaları gerekmektedir.

3- Müracaat evraklarında silinti, kazıntı olmamalı eksik evraklarla müracaat kabul edilmeyecek ve nikah tarihi verilmeyecektir

4- Evrakların geçerlilik süresi 6 (altı) aydır.

5- Müracaat evraklarındaki kişiye ait tüm bilgiler bire bir aynı olmalı, medeni hali boşanmış veya dul olanların nüfus cüzdanlarında halen evli yazıyor ise nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

6- a) 18 yaşını dolduranlar kendi iradeleri ile;

     b) 17 yaşını dolduranlar anne baba izni ile;

     c) 16 yaşını dolduranlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

7- Bayanlar boşandıkları tarihin nüfus kütüğüne tescil edilmesinden 300 gün sonra evlenebilirler. Ancak bu süreyi beklemek istemeyenler mahkeme kararı ile evlenebilirler.

8- Nikah ücreti müracaat esnasında tahsil edilir.

9- Nikah iptali yapacak olanlar, nikah tarihinden 1 HAFTA önce bildirmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ücret iadesi yapılmayacaktır.
MÜRACAAT ADRESİ
SARIYAHŞİ BELEDİYESİ
Sarıyahşi 'yi İzle