İLÇEMİZ

Tarihçemiz

Sarıyahşi ismini kesin olarak nereden ve nasıl aldığı tam olarak bilinememektedir. Anlatılanlara göre: İsmini, İbrahim Hakkı Konyalı'nın Abideleri ve Kitabeleri ile Şereflikoçhisar Tarihi adlı eserinde yer alan bilgilere göre, Yahşi Han´dan almıştır. Türk Askeri olan Yahşi Han yaralı olarak askerleri ile Sarıyahşi'den geçerken vefat eder. O zamana kadar Sarı olarak bilinen yer, Yahşi ile birleşerek, şimdiki Sarıyahşi ismini alır. Sözlükte Yahşi Güzel anlamına gelmektedir. Yani Sarıyahşi, Sarı güzel anlamına da gelmektedir.

Coğrafyası

Coğrafi Bölge olarak İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Aksaray'a 110 km. uzaklıktadır. Sarıyahşi, Hirfanlı baraj gölünün kenarındadır. Kızılırmak´'ın güneyinde kurulmuş, sulak, yeşil, tarıma, hayvancılığa, elverişli şirin bir ilçedir. İlçe'de Karasal iklim hakimdir. Yağış (Yıllık ortalama) 30 - 40 cm arasıdır. Tahıl olarak Buğday, Arpa, Çavdar, Nohut, Mercimek ve Pancar ekilmektedir. Her türlü sebze ve meyve yetiştirilebilmektedir.

Kültür & Turizm

Sarıyahşi Kültür Sarıyahşi ilçesinin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İbrahim Hakkı Konyalı, Abideleri ve Kitabeleri ile Şereflikoçhisar adlı eserinde Sarıyahşi’nin XIII.yy. ortaları ile XIV.yy. başlarında kurulduğunu söylemektedir. Oymaklar önce şu an Kırşehir sınırları içindeki Rumkuş adlı mevkiden Sarıyahşi yaylasına yerleşmişlerdir. Sonra da bugünkü ilçenin bulunduğu yere yerleşerek, burada Sarıyahşi köyünü kurmuşlardır.

İlçemize Ulaşım

Sarıyahşi / Şereflikoçhisar / Aksaray / Kırşehir Ulaşım Saatleri Sarıyahşi / Şereflikoçhisar Hareket Saati Dönüş Saati 07:30 11:00 09:30 13:00 12:30 15:30 15:30 17:30

Köylerimiz

1. Boğazköy
2. Yaylak
3. Demirciobası
4. Sipahiler
5. Yenitorunobası
6. Bekdik

Sarıyahşi 'yi İzle